Glaukom – tichý zloděj zraku!
Tisková zpráva, 5. 3. 2018, Brno
Přibližně 60 milionů lidí na celém světě žije s glaukomem (zeleným zákalem). V roce 2020 se odhaduje výskyt tohoto onemocnění až na 76 milionů. Až 50 % lidí o své nemoci ani neví. Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že člověk může přijít až o 40 % zraku aniž cokoliv zpozoruje. V současné době dosahuje celosvětově počet lidí, kteří oslepli následkem glaukomu 4,5 milionu. Dle Ústavu zdravotnických informací a statistiky v ČR bylo v roce 2016 ambulantně léčeno 364 390 pacientů se zeleným zákalem.
Upozornit na onemocnění zeleným zákalem a celosvětové snížení slepoty následkem glaukomového onemocnění je cílem Světového týdne zeleného zákalu, který je letos vyhlášen od 11. do 17.března. Jedná se o společný projekt Světové glaukomové asociace a Světové asociace pacientů s glaukomem.
V rámci tohoto týdne pořádáme v pondělí 12. 3. 2018 od 8:00 – 14:00 již 6. Glaukomový den, zaměřený na prevenci závažného onemocnění (glaukomu), které je druhou nejčastější příčinou nevratné slepoty na světě.
„Lidé si budou moci nechat změřit nitrooční tlak bezkontaktním tonometrem. Procedura je bezbolestná, rychlá a umožňuje odhalit nejčastější typ zeleného zákalu,“ vysvětluje Lubomír Hanák, primář Oddělení nemocí očních a optometrie.
Glaukom (zelený zákal) patří do skupiny onemocnění, při kterém je přerušen oběh tekutiny v oku, nedochází k její absorbci a tím se zvyšuje tlak uvnitř oka (tzv. nitrooční tlak). Zvýšený nitrooční tlak může mít v konečném důsledku vliv na zrakový nerv, který spojuje oko a mozek. Závažnost tohoto onemocnění je v tom, že zvýšený nitrooční tlak může zůstat dlouhou dobu bez povšimnutí pacienta a důsledkem může být trvalé a nevratné poškození zrakového nervu a následně i zraku s omezením zorného pole. Ve většině případů, a zejména v počátku onemocnění, je postižení téměř bezpříznakové. Proto je tak důležité pravidelné preventivní měření nitroočního tlaku u očního lékaře. U osob starších 60 let je rozšíření glaukomu 4 – 10 krát vyšší než u čtyřicátníků.
„Preventivní vyšetření proti glaukomu doporučujeme jednou ročně všem lidem nad čtyřicet let. Zejména potom v případě, že se glaukom vyskytuje v rodině. Glaukom je totiž multifaktoriální onemocnění a dědičnost v něm hraje velkou roli, což mnoho lidí neví. Příznaky v počáteční fázi nemoci totiž nemusí pacient vůbec sám rozpoznat,“ zdůrazňuje Lubomír Hanák. Léčebnými možnostmi jsou oční kapky, laserový či chirurgický zákrok.
Svatoanenská nemocnice pořádá Glaukomový den již po 6. Každá akce se vždy setkala s velkým zájmem veřejnosti. „Při posledním Glaukomovém dnu navštívilo oční ambulanci celkem 115 osob, z toho u 8 byl zaznamenán zvýšení nitrooční tlak, proto věříme, že i letošní ročník této preventivní akce bude úspěšný a shledá se u veřejnosti se zájmem,“ sdělil Martin Pavlík, ředitel svatoanenské nemocnice.
Foto: Takto vidí člověk s glaukomem, kdy dochází k omezení zorného pole
Prezentace
Světový týden zeleného zákalu (glaukomu)
Kontakt: Ing. Petra Veselá – tisková mluvčí FNUSA, tel. +420 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz