Za volantem nejen nových sanitek FNUSA můžete potkat i ženu
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zakoupila tři nové sanitní vozy, které už brzy budou přepravovat klienty nemocniční zdravotní dopravní služby. Jedná se o vozy typu Renault Trafic se speciální úpravou, která umožňuje snadnější přepravu pacientů s elektrickými vozíky.
Nemocnice sanitky pořídila za více než pět milionů korun s cílem uspokojit stále se zvyšující poptávku pacientů po přepravě interní zdravotní dopravní službou. Sanitky mají navíc nestandardní úpravu. „Všechny tři vozy mají odnímatelné dvě sedačky u přepážky, která odděluje řidiče od prostoru s pacienty, což poskytuje více prostoru. Ve starších sanitkách tahle možnost nebyla a hodně nám to stěžovalo práci při transportu pomůcek pacienta,“ okomentoval investici vedoucí zdravotní dopravní služby FNUSA Martin Kalmus.
Vlastní zdravotní dopravní službu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně začala provozovat v září roku 2021, o dva roky později ji pak rozšířila do nepřetržitého režimu. O převoz hrazený pojišťovnou mohou zažádat pacienti, kteří mají od lékaře příkaz ke zdravotnímu transportu. Spádovou oblastí je primárně Morava, svatoanenské sanitky je ale možné využít i na dopravu do rehabilitačních či lázeňských zařízení v jiných částech republiky.
Tým zdravotní dopravní služby FNUSA aktuálně hledá nové posily. „Ideální kolega by měl být komunikativní a hlavně empatický, aby se dokázal vcítit do pacientů. A pak je určitě potřeba být také trochu v kondici, jelikož ne všichni pacienti jsou dobře pohybliví, a je jim potřeba vypomoci,“ říká řidička sanitky Jana Holemá.
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně tuto pozici zastává jako jediná žena. „Je pravda, že pacienti občas nevěří, že pojedou se mnou,“ směje se bývalá policistka, která si i po ukončení služby u bezpečnostního sboru chtěla udržet motto „pomáhat a chránit“. Za svou směnu přepraví až šestnáct pacientů a najezdí i pět set kilometrů. „Mě na té práci baví to, jak je pestrá. Každý den je jiný, každý den se setkávám s jinými příběhy,“ říká Holemá, která absolvovala rekvalifikační kurz s názvem řidič zdravotnické dopravní služby. Trvá přibližně tři měsíce a jeho součástí je i první pomoc pro krajní situace, kdy by se pacient při převozu ocitl v ohrožení života.