Červencové změny se týkají parkování v areálu i darování krve

Se začátkem letních prázdnin dochází ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně k některým změnám. Dotknou se těch, kteří do nemocničního areálu přijíždí autem nebo darují krev či krevní plazmu na Transfuzním oddělení FNUSA.

Dočasné zvýšení parkovného a zkrácení doby vjezdu bez poplatku

Z důvodu rozsáhlých stavebních prací a souvisejícímu úbytku parkovacích stání je Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nucena dočasně omezit možnosti parkování přímo v areálu. Bezplatný vjezd z Mendlova náměstí bude i nadále zachován, doba pobytu se však od 1. července zkrátí z dosavadní půl hodiny na 15 minut. Toto časové okno slouží k naložení nebo vyložení pacienta.

V případě parkování v areálu si řidiči motorových vozidel připlatí – první hodina je bude stát 80 korun, každá další pak 100 korun. Lidé cestující do nemocnice mohou využívat soukromé parkoviště v přímém sousedství FNUSA, kde hodina parkování vyjde na 80 korun.

Změny pro dárce krve a krevní plazmy

Od 1. července platí nová vyhláška upravující podmínky darování krve. Změny se týkají především dárců, kteří prodělali operaci, endoskopické vyšetření, nechali se tetovat nebo si pořídili piercing. Doba, kdy po těchto výkonech nemohou darovat krev ani její složky, se zkracuje z šesti měsíců na čtyři.

Novinkou je také úprava ve vyhodnocování sexuálních rizik a změnou prošla i jedna z podmínek znemožňující darování krve nebo krevní plazmy trvale. Darovat nemohou kvůli možnému riziku přenosu variantní Creutzfeldt-Jakobovy nemoci osoby, které pobývaly ve Velké Británii v letech 1980–1996 déle než 12 měsíců.

Veškeré změny legislativy jsou zohledněny v novém dotazníku, který dárci vyplňují před každým odběrem. Prosíme proto o zvýšenou pozornost při jeho vyplňování.

Vjezd a parkování po dobu odběru je pro dárce i nadále samozřejmě zdarma.