, ,

I ve vyšším věku můžete dobře vidět. Oční oddělení FNUSA zve na prevenci šedého zákalu 🗓 🗺

Šedý zákal snižuje kvalitu života a pokud se neléčí, může vést až k úplné ztrátě zraku. Účinné řešení přitom existuje. Oftalmologové z Oddělení nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně na to upozorňují v rámci Světového dne zraku preventivní akcí, která zve rizikovou skupinu populace ve věku 65 let a více k bezplatnému vyšetření. Přirozené stárnutí je totiž nejčastější příčinou vzniku tohoto onemocnění.

Šedý zákal je onemocnění, při kterém dochází k zakalení jinak průhledné oční čočky. To vede k postupnému zhoršování zraku. Pacienti mohou vidět rozmazaně, mlhavě nebo zkresleně, což u nich vede také k vyššímu riziku úrazů a dalších komplikací.

„Pokud mají lidé podezření, že by se u nich mohl šedý zákal vyskytovat, měli by co nejdříve navštívit očního lékaře,“ komentuje primářka Oddělení nemocí očních a optometrie FNUSA MUDr. Hana Došková, Ph.D. Příležitostí může být Světový den zraku, který pracoviště letos věnuje právě lidem s podezřením na šedý zákal. Na vyšetření do oční ambulance (budova A, 3. patro) mohou přijít 10. října 2024 od 7 do 12 hodin i bez objednání.

Současná medicína nabízí moderní chirurgickou léčbu, která je rychlá, efektivní a má nízkou míru komplikací. „Během operace se zakalená čočka odstraní a nahradí umělou čočkou,“ vysvětluje primářka a doplňuje, že pracoviště nabízí kvalitní nitrooční implantáty hrazené z veřejného zdravotního pojištění i nadstandard. Pacienti po operaci zaznamenávají výrazné zlepšení zraku.

Světový den zraku, ke kterému se letos Oddělení nemocí očních a optometrie svou preventivní akcí připojilo, je každoročně vyhlašován Světovou zdravotnickou organizací a Mezinárodní agenturou pro prevenci slepoty druhý říjnový čtvrtek. Letos tak připadá na 10. října a připomíná důležitost prevence a správné péče o zrak.

Naplánovaná událost AKTUALITY kalendář TISKOVÉ ZPRÁVY
Nemocnice u sv. Anny, Pekařská, Staré Brno, Brno, okres Brno-město, Jihomoravský kraj, Jihovýchod, 602 00, Česko Mapa