Spánková deprivace se někdy používá jako forma mučení. Ne nadarmo – nedostatek spánku může vést až ke zhroucení organismu. Co když nám ale spánek nikdo neodpírá, v ložnici strávíme poctivých osm hodin, a přesto nejsme ráno odpočatí? Může za tím stát syndrom spánkové apnoe, tedy onemocnění, při kterém VE SPÁNKU dochází ke krátkým a frekventovaným zástavám dechu. Nejen o něm mluví v dalším díle podcastu Anna na vlnách MUDr. Lujza Zikmund Galková, vedoucí lékařka Kardiovaskulárního spánkového centra při I. interní kardioangiologické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU.
Objev éterové anestezie navždy změnil medicínu. Možnost bezbolestného vedení operace se z Bostonu šířila na tehdejší poměry ohromnou rychlostí, a tak už 4. února roku 1847 mohla být revoluční metoda použita i v Česku. O ne tak úplně bezpečných začátcích narkózy i nejnovějších trendech z operačních sálů se v podcastu Anna na vlnách rozpovídal MUDr. Miloš Chobola, Ph.D., vedoucí anestezie Anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU.
Je jí teprve 17, a už sbírá ceny za svůj výzkum. Katka Jiráková působí v Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC), společném pracovišti Fakultní nemocnice u svaté Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, v týmu Mechanobiologie onemocnění pod vedením doktora Vladimíra Vinarského. Před nedávnem získala za svou práci na téma vlivu proteinu YAP1 na regeneraci srdečních buněk po infarktu cenu České hlavičky, a teď se i s Vladimírem o svém úspěšném výzkumu rozpovídali pro náš podcast.
Jak složitý je výzkum mozku? Proč zapomínáme jména nebo tváře? Dá se proti tomu nějak bránit, můžeme mozek cvičit stejně jako svaly? Nejen o tom jsme si povídali s MUDr. Kateřinou Sheardovou, Ph.D., neuroložkou z I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU a vedoucí brněnské sekce výzkumného týmu Demence Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA, čerstvou držitelkou Ceny manželů Strmiskových za význačný přínos k výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby a spřízněných neurodegenerativních onemocnění.
Jaké tabákové výrobky jsou v kurzu mezi náctiletými? Má smysl přestávat s kouřením na stará kolena? A jak silná vůbec závislost na nikotinu může být? Poslechněte si další díl podcastu Anna na vlnách, kam tentokrát přijal pozvání PharmDr. Marek Lžičař, specialista na problematiku odvykání kouření z Konzultačního centra Nemocniční lékárny Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Kde ve světě má léčba konopím největší tradici? V kolika českých nemocnicích vám konopí dnes už předepíší? A jak často se někdo snaží marihuanu získat pod zástěrkou nemoci pro rekreační účely? Nejen na tyto otázky odpovídá v dalším dílu podcastu Anna na vlnách MUDr. Radovan Hřib, vedoucí lékař ambulance pro léčbu bolesti při Anesteziologicko resuscitační klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU.
Kolik znamének na kůži v průměru máme? Co si představit pod fenoménem ošklivého káčátka? Kolikrát zvětšuje digitální dermatoskop? A jaké kožní onemocnění se rozmohlo po covidu? Nejen to prozradila v podcastu Anna na vlnách přednostka I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU prof. MUDr. Hana Jedličková, Ph.D.
Jaký je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem? Proč je při psychoterapii tak důležité pohodlí pacienta? A kdy už je opravdu zapotřebí vyhledat psychologickou pomoc? Nejen na tyto otázky odpovídá v dalším dílu podcastu Anna na vlnách PhDr. Zuzana Spurná, Ph.D., primářka Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Je arytmolog spíše elektrikář anebo instalatér? Co na to pověstná vyhláška č. 50? Jak mohou ovlivnit srdeční síně a komory koníčky ve volném čase? A jak jde dohromady výzkum a klinická praxe? O tom všem s MUDr. Martinem Pešlem, vědeckým náměstkem ředitele FNUSA-ICRC a kardiologem se specializací na arytmologii I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA a LF MU.