,

Společně proti mrtvici. Až 80 % případů se dá předejít

25 tisíc. Tolik lidí každý rok postihne cévní mozková příhoda neboli mrtvice. Riziko vzniku onemocnění může člověk do značné míry ovlivnit změnou životosprávy. Důraz na prevenci a rozpoznání 3 nejčastějších příznaků je hlavním cílem říjnových aktivit Skupiny veřejného zdraví z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Pro blížící se Světový den mozkové mrtvice si skupina připravila osvětovou FAST písničku pro děti a preventivní akci Společně proti mrtvici.

Prevence na 1. místě. Mrtvice aktuálně postihne každého čtvrtého

Mrtvice v 85 % případů nebolí. Lidé proto její příznaky často podceňují a lékařskou pomoc vyhledávají příliš pozdě. Pří léčbě cévní mozkové příhody je přitom čas nejcennější komoditou. „Stěžejní je znát 3 nejčastější příznaky – pokleslý ústní koutek, náhlá porucha řeči a ochabnutí horní anebo dolní končetiny na jedné straně těla,“ vyjmenovává symptomy vedoucí Cerebrovaskulárního výzkumného týmu z ICRC FNUSA a LF MU profesor Robert Mikulík.

Pro rozpoznání mrtvice se používá mezi laiky i odborníky tzv. metoda FAST. Tu spolu s dalšími důležitými informacemi o tom, jak se dá mrtvici předcházet, bude Skupina veřejného zdraví učit návštěvníky preventivní akce Společně proti mrtvici. Ta se koná ve středu 25. října mezi 9:30 a 14:00 u kavárny v přízemí budovy O1 (za hlavním vchodem vlevo) ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Na akci si mohou lidé nechat změřit tlak, navštívit poradnu zdravého životního stylu, vyzkoušet si příznaky cévní mozkové příhody na vlastní kůži nebo se pokusit odhalit mrtvici pomocí CT skenů.

„Jen v České republice nemoc postihne asi 25 tisíc lidí ročně a pouze třetina lidí se vyléčí zcela bez následků. Proto se zaměřujeme na vzdělávání v oblasti prevence. Při správné péči o fyzické a mentální zdraví by se dalo až 80 % případům předejít,“ vysvětluje vedoucí Skupiny veřejného zdraví Hana Maršálková.

O mrtvici se učí i děti. Zábavně a po celém světě

O příznacích cévní mozkové příhody je vhodné mluvit i s malými dětmi. Právě ony tráví spoustu času se svými prarodiči, kteří jsou mrtvicí nejvíce ohroženi. Tématu, jak s dětmi o mrtvici mluvit, se věnuje mezinárodní osvětová kampaň Hrdinové FAST od Iniciativy Angels. Na implementaci kampaně v Česku spolupracuje také Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně spolu s dalšími nemocnicemi a institucemi napříč republikou.

Při příležitosti Světového dne mozkové mrtvice (29. října) vydala Skupina veřejného zdraví osvětovou FAST písničku v kooperaci se zpěvačkou Tessie a brněnským sborem Kantiléna. Vznik skladby podpořil projekt Saste Roma, který je financován z Fondů EHP 2014-2021, projekt č. ZD-ZDOVA2-002.

FAST song in Czech (odkaz na YT)

Osvěta formou písní, mobilních aplikací i účastí na festivalech

Skupina veřejného zdraví usiluje o zvýšení povědomí o mozkové mrtvici mezi širokou veřejností již několik let. Mezi její aktivity patří organizace preventivních akcí, interaktivních workshopů, ale i vývoj vzdělávacího e-learningu HOBIT pro školy, správa mobilní aplikace Hra o život nebo účast na festivalech, kulturních i zdravotních akcích. Pod jejím vedením kromě písničky FAST vznikl před dvěma lety song Koutek ve spolupráci s rapperem MC Geyem.

Společně proti mrtvici. Až 80 % případů se dá předejít